Rise of the Tomb Raider


http://gearnuke.com/wp-content/uploads/2016/01/rise-of-the-tomb-raider-4.jpg

Netopiere, blog funguje opäť v plnom prúde a ja vám teda prinášam môj názorový článok na najnovšiu Tomb Raider hru - Rise of the Tomb Raider. V prvom rade sa musím poďakovať osobe, ktorá mi hru darovala. Úprimne, nie je to najlacnejšia hra tak, že táto recenzia by možno vznikla o dáke dva roky.. Dotyčný ma nikdy v reále nestretol, nič za to odo mňa nepýtal, iba môj názor čo si o novom dobrodružstve Lary Croft myslím. No a tu teda je.

Rise of the Tomb Raider nadväzuje na udalosti z hry z roku 2013, ktorá odštartovala reštart celej série. Je táto náväznosť dobrá alebo zlá? Ak to vezmem z hľadiska príbehu, tak áno, bola som spokojná. Malo to ten správny tombraiderovský nádych. Čo sa však týka samotnej hry, tak mám veľmi zmiešané pocity. Začnem však pozitívnymi názormi nakoľko nerada začínam hneď tým, čo sa mi nepáčilo a nakoniec sa celá recenzia odvíja od týchto negatív a nachádzam pri písaní ďalšie a ďalšie. Rise of the TR prináša so sebou novú silnejšiu a zocelenú Laru a spolu s ňou mnoho noviniek v hre.
http://img03.deviantart.net/a453/i/2015/073/b/c/rise_of_the_tomb_raider___render_by_ashish_kumar_by_ashish_kumar-d8lo68q.png
Tentokrát si tvorcovia odpustili multiplayer a nahradili ho zaujímavými výzvami (Challenges), kde jednotlivé pasáže hry prechádzate s tým, že treba dané výzvy splniť. Tak napr. ja som vyfasovala 3 headshoty, prejsť úroveň bez toho aby ma protivníci trafili a atď. Ďalej je tu novinka akési karty, ktoré dostávate počas hrania hry. Najprv som nevedela na čo sú a ako som zistila nevedeli to viacerí. No ale keďže som na to prišla napíšem o tom niečo. Spomínané Challenges majú viac módov, jeden z nich funguje s pomocou týchto kariet. Pred spustením výzvy si vyberiete karty buď sami alebo si dáte náhodnú výber kariet. A čo tie karty obsahujú? No samozrejme každá niečo iné, tak napr. skiny, alebo full update na zbrane a celkom am pobavila karta, ktorá zväčší protivníkom hlavy takže headshoty rozdávate jedna radosť. Vďaka týmto challenges si teda môže hru zopakovať ale trošku iným spôsobom. Veľmi príjemná zmena, pretože MP nevyužil takmer nikto. Ďalej tu máme čoraz viac obľúbený crafting. Z rôznych predmetov, ktoré nájdete v hre môžete vyrábať šípy, liečivé bandáže (takže novinkou je i samotné healovanie) atď.

Ďalšou novinkou je výroba smoke-u (niečo pre CSkárov), výbušnín a máme tu i molotovov koktail. Čo ma naozaj potešilo je to, že tvorcovia si odpustili tú kopu interaktívnych ukážok z predošlého TR a je ich tu naozaj minimum. No a nesmiem zabudnúť to, že Lara sa môže potápať, čo mi predtým naozaj veľmi chýbalo, keď bola vo vode. Myslím, že som toho ešte dosť vynechala ale aspoň vám nepokazím kopec prekvapení.

Samotná Lara prešla takisto zmenami. Ešte pred tým ako hra vyšla som čítala, že na mimiku tváre použili novšiu techniku. Výrazy Lary boli super to súhlasím, mračila sa, v očiach jej bol vidieť strach atď. avšak ja som tam stále videla čosi navyše. Bohužiaľ ja som tam, najmä v ukážkach, videla viac samotnú Camillu než Laru čo ma zo začiatku veľmi sralo. Zvykla som si ale stále trvám na to, že Lara ako keby už v tvári nie je Larou ale Camillou. Samozrejme neberiem to ako dáke veľké negatívum ale toto je jedna vec, ktorá mi dokonca ani spávať nedala.

Čo ma na hre sklamalo je to, že veľmi veľa pasáží z hier bolo až príliš podobných tým z predošlého. Spomeniem teda iba jednu, ktorá sa odohráva na začiatku hry, pretože nechcem zbytočne spoilerovať. Samozrejme ako inak Lara sa tam potáca, drží sa za brucho, pretože asi má zase krámy ako v predošlom TR, potkýňa sa, kráča po bočnej stene skaly a vedľa vás je krásny výhľad na okolitú prírodu. Neviem ako vy ale mne to prišla ako veľmi nápadná kopírka scény na ostrove Yamatai kde sa objavil veľký titulok TOMB RAIDER. Samozrejme takýchto scén som tu objavila viacej ale niektoré môžu byť dôležitou súčasťou deja takže nechám to radšej tak. Ďalej sú tu bugy. Mne osobne sa stalo, že som spadla zo skaly pri vodopáde a ocitla som sa zrazu v močiari kde horela chata a nedalo sa z tade dostať. Nakoniec som zistila, že je to miesto, kade Lara prechádzala počas neskoršieho priebehu hry, len z opačnej strany.

V hre je neskutočne veľmi veľa vecí na zbieranie, takže ľudia, ktorí majú potrebu mať všetko na 100% to budú mať naozaj ťažké. Lenivcom však odporúčam, prehľadať toho čo najviac. Po prvé, primárna misia na vás bude čakať aj keby sa tam motáte dve hodiny ako ja a po druhé, mnoho vecí budete potrebovať na craftovanie a takisto sa vám navyšujú body potrebné pre skill points. Takže môžete si expiť Laru a neskôr v hre vám to môže byť dosť užitočné. Je tu takisto veľa jaskýň, ktoré ukrývajú poklady. Môžete ale nemusíte ich vyriešiť ale neviem či to robilo iba mne ale po vyriešení mi stále v ich blízkosti vyhadzovalo, že sa tam nachádza a "treba" ju vyriešiť. Zostávala som teda často zmätená, že či je ešte dáka iná v blízkosti alebo je to stále tá istá. Navyše k mnohým vám chýbajú potrebné nástroje ako napr. grapple axe, takže musíte sa tam vrátiť, na čo sa podľa mňa mnohá vykašlú a jednoducho sa tam nevrátia.

Ako celok však jednoznačne hru odporúčam a som spokojná. Hádanky boli ťažké (zas ako ktoré) a pri finálnom boji som sa potrápila. Prišlo i na nadávky a trieskanie do stola. Takisto je tu širšia ponuka zbraní, kopec noviniek ako napr. spomínaný crafting a samozrejme ani tu nechýbajú naozaj krásne scenérie. Bolo to proste super napriek negatívam, ktoré som našla a to je asi dôležité. Určite sa k hre ešte vrátim veľa krát.

4 komentárov

Anonymný mod

Pekne napísané a ak by som už hru neprešiel, určite by ma tento tvoj článok na hru namotal :)

Reply

Nooo síce ti môžem poďakovať v chate ale aj tak ďakujem aj tu :D

Reply

To je sliepka? :D (je to skôr básnická otázka :D) Ale recenzia super, nie som až taká veľká hráčka ale veľmi pekné obrázky z hry.

Reply

Ďakujem, síce štve ma, že hra mi nešla na maxime ale som spokojná inak :)

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥