Ever After High - Pohádková kniha legend

Zdravím všetky netopiere, ktoré vedia čítať! Do rúk sa mi dostala veľmi krásna a rozprávková kniha, Ever After High - Pohádková kniha legend. Keď píšem krásna tak naozaj krásna, pretože každá strana knihy je neopísateľne čarovná a dodáva knihe správny šmrnc. Takisto i väzba knihy je naozaj pekná a tak sa bude krásne vynímať na poličke. To je však vzhľad, ale ako uspel samotný príbeh? Dočítate sa v dnešnej recenzii. Knihu mi venovalo vydavateľstvo ALBATROSMEDIA. Ďakujem.


Anotácia:

Podepište Pohádkovou knihu legend a naplňte svůj osud, tak jako studenti Ever After High.

Na Den odkazu se všichni studenti Ever After High podepisují do Pohádkové knihy legend a zavazují se tak k tomu, že naplní své osudy a stanou se další generací Sněhurek, princů Charmingů a Zlých královen. Všichni věří, že odmítnutí podpisu znamená, že nejen student, ale i celá jeho pohádka navždy zmizí. Puf!

Avšak Raven Queen začíná pochybovat. Jako dcera Zlé královny musí naplnit svůj osud tím, že otráví další Sněhurku. Raven začíná tušit, že po takové budoucnosti přece jen netouží, a jistě ví jen jednu věc – být zlá prostě není její styl. 

Dcera Sněkurky, Apple White, se ale nemůže Dne odkazu dočkat! Konečně totiž získá své pohádkové Šťastně až na věky. Její osud je ovšem propojen s Raveniným, a jestli Raven nepodepíše Pohádkovou knihu legend, může to znamenat Nešťastně až na věky pro obě.

                                                                     

Autorka Shannon Hale je americká autorka, ktorá píše predovšetkým pre deti a mládež a i tú dospievajúcu mládež. Ide o rôzne sci-fi a fantasy príbehy. Než sa Shannon dala na pisateľskú dráhu účinkovala v televízii. Jej známou a obľúbenou knižnou sériou je napr. Princess academy či Books of Bayern.

Myslím si, že je úplne normálne porovnávať Ever After High s Monster High. Nájdu sa ľudia, ktorí si bránia to čo bolo skôr čo je MH. Ja som však v skupinke ľudí, ktorým je to jedno. Je to hlavne preto, že EA a MH sú dosť odlišné aj keď sa môže zdať, že nie. Dovolím si dokonca tvrdiť, že mňa osobne knižný príbeh EA zaujal viac ako ten MH. Ak porovnám knihy tak práve táto, ktorú vám tu dnes recenzujem bola svižnejšia a i o dosť vtipnejšia. 

Když Raven své poradkyni řekla,
co se stalo v hradojídelně,
baba Jaga se uchechtla.
Ravenina matka se uchechtávala
děsivě a nádherně, zato poradkyně pouze desivě.

Ja osobne čo som najviac na knihe ocenila sú naozaj vtipné odkazy na rôzne rozprávky. Kto má v nich prehľad určite zakaždým spozná dáku tú trefnú poznámku alebo dokonca ironickú, ktorá odkazuje na určitú klasickú rozprávku. Mňa osobne vždy pobavilo vyvádzanie Lizzie Hearts ako chcela každému dávať odseknúť hlavu alebo poslať na niekoho svoju armádu.

Sražte ji hlavu!
Znělo to dost poroučivě?
Nacvičuju si to.

Ďalší dôvod bol ten, že každá postava má svoj príbeh. Tak napr. rozoberiem Lizzie Hearts. Tá sa stane novou Srdcovou kráľovnou z Alici a ako ste si teda všimli dôverne si to i nacvičuje. Nie je zlá ale raz ako postava v rozprávke ňou bude, a preto sa snaží tak správať ako sa to od nej očakáva. Vznikajú tak celkom vtipné situácie, keď sa postavy svojho príbehu držia až príliš. Vedľajšie postavy sú naozaj zaujímavé a tak nečudo, že ja osobne som si obľúbila hlavne tie, ktoré nie sú hlavnými. Pokladám to však za veľkú výhodu, že i vedľajšie sú dosť silnými charaktermi, ktoré jednoducho dokážu zaujať a nie sú len dákym vedľajším krovím v pozadí. A samozrejme aby som nezabudla na hlavnú postavu, ktorou je Raven. Jej charakter je veľmi zaujímavý. Je dobrá, no je predurčená byť zlou. Raven začína o seba pochybovať a stále sa nevie rozhodnúť čo je to správne. Zmení ju jej predurčený osud? Dá sa tomu zabrániť? Je naozaj predurčená byť Zlou kráľovnou ak v nej drieme dobro, a môže byť jej príbeh iný ako príbeh jej matky? Páči sa mi ako sa s Raven autorka pohrala. Ste nerozhodní rovnako ako Raven, pretože máte takisto kopu otázok ako to s ňou dopadne.

Nedá mi samozrejme nespomenúť to, že kniha je, ako som už spomínala, naozaj krásna. Každá strana má takýto pekný "rám" a to sa mi naozaj páči. Robí to túto knihu inou a originálnou. Pri čítaní to nepôsobilo vôbec rušivo. Takisto i spomeniem naozaj vtipné kapitoly s Maddie, dcéry šialeného Klobučníka, ktorá v nich vedie rozhovor s rozprávačom knihy. Občas to zasahuje do deja tých "normálnych" kapitol a o to je to milšie a vtipnejšie. Naozaj veľmi dobrý nápad. 
EAH - Pohádková kniha kouzel je možno detská kniha ale čítala sa naozaj perfektne a jednoznačne ju chválim pre jej pútavý a zaujímavý dej. A samozrejme i veľmi zaujímavé postavy. Kniha mi dosť pripomínala inú knihu a to Škola dobra a zla. Takže komu sa páčila Škola dobra a zla mal byť dať šancu aj Ever after High. Ak by ste sa báli, že toto je dáka vykrádačka tak vás uisťujem, že nie je. Je to v tom podobné, že obidva príbehy sa opierajú o rozprávkovú školu, ktorá "vychováva" rozprávkové postavy, ktoré každý z nás dobre pozná.

Ak si to tak zhrniem, tak samozrejme to nebolo dokonalé, tak ako v MH na mňa rušivo pôsobili slová ako napr. iRakev tak i tu Zrcadlophone. Takisto tu občas boli spomenuté a opisované outfity postáv príliž podrobne na môj vkus, no nie v tak veľkej a častej miere ako v Monster High, čo možno dáva také lepšie plus EA. Príbeh sa mi však naozaj páčil a veľmi sa teším na pokračovanie.

Informácie o knihe:
Počet strán: 256
Väzba: pevná s laminovaným poťahom
Jazyk: český
Rok vydania: 2014
Vydalo: CooBoo

Hodnotenie:
4/5
 Bodov toľko čo postáv na obrázku (●´ω`●)13 komentárov

Anonymný mod

Tie stránky sú naozaj krásne..

Reply

Vyzera to zaujimavo skolu dobra a zla som citala tak mozno skusim

Reply

Ak sa ti páčila tak určite skús.. :)

Reply

V tej knižke som už raz listovala a je naozaj kúzelná :) :) ja postavy skôr poznám iba tak z internetu nečítala som knihu ale sú fajn.

Reply

Nie som síce moc na takéto šatičky ako na obrázku ale tak musím uznať, že vyzerajú dobre. Tvorcovia ich jednoducho vedia obliect. Len aby nám potom nevyrástla generácia paničiek...

Reply

Tiež nie som na také, preto sa čudujem, že sa mi to napriek tomu páči.

Reply

Minule som si začala čítať obsah, ale ponáhľala som sa, tak som ju nechala tak, ale keď teraz vidím, aký to má zaujímavý dej, musím sa pre ňu vrátiť :)) Neskutočne sa mi páči, že je tam aj dcéra šialeného klobúčnika aj srdcovej kráľovnej, keďže Alicu zbožňujem :3 A som zvedavá na záporné postavy, keďže tie od ktorých sa to čaká sa chovajú ako kladné :)

Reply

Vždy ma teší, keď niekto prejaví záujem o knihu na základe recenzie odo mňa, takže ďakujem. Potom daj vedieť ako sa ti páčila. Ja osobne som mala najradšej postavy práve tie, ktoré súviseli s Alicou. Nie len preto, že ju mám rada ale Maddie bola naozaj šialená a vtipná, Lizzie síce iba všade vrieskala "Sražte mu hlavu!" ale vždy ma to pobavilo. "Objaví" sa tam aj Kitty Cheshire síce bude tam len krátky opis scény s ňou ale tieto postavy mám najradšej.

Reply

Milujem rozprávkové knihy a táto je fakt krásna... :)

Reply

Mám ráda takovéto knížky, tato je fakt skvělá hodně mě zaujala:)

Reply

Z grafickej stánky vyzerá úžasne. Milujem remaky rozprávok a aj keď nemôžem presne povedať, že táto kniha spadá to tej kategórie, dej vyzerá zaujímavo.
EAH je podľa mňa fajn, narozdiel od Monster High má pointu. (Tou poznámkou som, samozrejme nechcela uraziť fanúšikov MH.)

Reply

Ja som fanúšik a určite si ma neurazila :)
MH je skôr také výchovné, že všetci sme si rovní a netreba sa podceňovať, maj svoje sny bla bla
EAH je skôr o niečom inom, preto sa mi to viac páčilo.

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥